Liptáci otvorili stredisko, kde vyrástla Vlhová. Lístok ťa vyjde pár centov, plánujú veľké veci

Liptov,okolie Nízkych a Západných Tatier, to je azda ideálne miesto na slovenskú lyžovačku. A práve v srdci regiónu, v Liptovskom Mikuláši, sa môžu pýšiť novinkou, akej niet nikde v okolí. Nájdeš tu stredisko pre ľudí a za ľudské ceny. Miestni Liptáci si totiž môžu vychutnať lyžovačku na svahu priamo v meste a navyše za bezkonkurenčne nízke ceny. Domácim prevádzka núka 50-percentné zľavy.

20221129_085727

Startitup sa teda vybral na sídlisko v Liptovskom Mikuláši s názvom Podbreziny, kde vyrastala aj slovenská rekordérka Petra Vlhová. Nakoniec, novootvorený svah dnes nesie názov práve po lyžiarskej hviezde, presne Areál Podbreziny Športové centrum Petry Vlhovej.

Stredisko vlastní Združenie športových klubov Jasná, pod ktoré patrí i Klub alpského lyžovania Jasná. Prevádzkovateľom je však spoločnosť P.S.N. Liptov, ktorej konateľ a vedúci vleku v Podbrezinách Dominik Sagan našej redakcii vysvetlil, čo sa ukrýva za celým nápadom.

Z vlastného vrecka

Stredisko v Podbrezinách si ešte mnohí Liptáci veľmi dobre pamätajú aj spred siedmich rokov. Od roku 2015 bol však svah zatvorený a neudržiavaný. Obnoviť sa ho rozhodli mladí prevádzkari, ktorým sa ho 1. novembra 2022 podarilo získať pod správu.

„Od ôsmich rokov sme už behali na stredisku v Závažnej Porube. Boli sme pri tom, keď páni zasnežovali, pri ‚ratrakoch‘. Oni nás k tomu priviedli a teraz sme si skúsili prevádzkovať stredisko aj my sami,“ uviedol Sagan.

Prevádzkari priznávajú, že štart nebol jednoduchý. Museli riešiť mnoho formalít za príliš krátky čas. Nechýbali ani technické problémy, ako napríklad popraskané rúry a „gejzír“ pri zapájaní čerpadla.

Chvalabohu sa nám podarilo kúpiť ‚ratrak‘. Jano Lietavec zo spoločnosti Supersnow nám sprostredkoval snežné delá. Jedno sa požičalo, jedno sa kúpilo a ďalšie sme dostali,“ vysvetlili nám vlekári. Do prevádzky museli investovať z vlastných vreciek aj napríklad pri kúpe turniketu či bezpečnostných kamier.

„Opravu vleku, čerpadla a výmenu elektromeradla financovalo Združenie športových klubov Jasná. Ostatné veci sme riešili sami. Bolo to tu v dezolátnom stave. Je zázrak, že sa to tu po siedmich rokoch podarilo dať dokopy za mesiac a pol. Vlek sme spustili 27. decembra,“ opísal Sagan pre Startitup.

Stredisku zapožičal svoj názov aj tím Vlha, pod ktorý spadá Petra Vlhová. „Petra tu vyrastala, spravila tu prvé oblúky na lyžiach. Zohnali nám sponzorov na detský vlek a zaplatenie snežného dela,“ prezradil prevádzkovateľ.

Ruku k dielu priložila i samotná hviezdna lyžiarka a zaplatila skipasy Klubu alpského lyžovania. „Poskytla financie na lístky, čo nám pomôže pri zaplatení výdajov na prevádzku,“ ďakuje Sagan.

Spolu s Vlhovou bolo stredisko Podbreziny domovom aj ďalšej známej lyžiarky Martiny Dubovskej. Spolu s Dominikom Saganom sa o Areál Podbreziny Športové centrum Petry Vlhovej starajú spoluprevádzkovatelia Jaroslav Paško, Adam Niňaj a vlekár Jakub Piatka.

Boj s neprajníkmi a energiami

Na úplných začiatkoch pri zasnežovaní sa prevádzkari museli popasovať i s neprajníkmi. Istý muž im totiž vypol delo počas zasnežovania, čím ho poškodil a prevádzkovateľom spôsobil nemalú škodu. Kvôli podobným prípadom bola na stredisku namontovaná bezpečnostná kamera.

Vlastník strediska Klub alpského lyžovania Jasná získal dotácie na prevádzku areálu od mesta Liptovský Mikuláš. Ide o pokus prilákať obyvateľov okresného mesta, ktorí si po uplatnení zľavy môžu užiť denné aj večerné lyžovanie nesmierne lacno. Navyše, cenník je podľa vlekárov nízky i bez zľavy. Ak z mesta nepochádzaš, za dve hodiny tu cez deň zaplatíš 10 eur a za štyri hodiny 12 eur. Celodenný lístok ťa tu bez uplatnenia zľavy vyjde 18 eur.

Aby však vlek dokázal fungovať po uplatnení zľavy, druhá polovica ceny lístka má byť uhradená práve z dotácií. „Pri týchto cenách sme na tom podobne ako to bolo v 95. roku,“ vtipkujú vlekári.

Okrem ľudí však prevádzkovateľom tento rok nepraje ani príliš teplé počasie. Podobne sa pod neistotu podpísali aj vysoké ceny energií, ktoré strašia aj ostatné strediská. „Momentálne sa nám cena pohybuje približne od 600 do 700 eur za megawatthodinu,“ podotkol Sagan.

„Štát by mal preplatiť všetko nad 200 eur,“ vysvetľuje prevádzkovateľ strediska. V Areáli Podbreziny však stále nevedia, či splnia potrebné podmienky. Ostáva teda neisté, koľko budú platiť. „Prevádzkujeme, fungujeme, ale nevieme za koľko. Berieme elektrinu, ale nevieme, koľko nás stojí,“ dodal.

V rámci snahy šetriť množstvo odberanej elektriny bolo na svahu vymenené osvetlenie. Odber pri ňom klesol z „25 kilowattov na 4 kilowatty“. „Staré snežné delá mali okolo 25 kilowattov, tie naše majú od 14 do 20,“ vysvetlil Sagan.

Čo v budúcnosti?

Mladí prevádzkovatelia veria, že sa im v budúcnosti podarí zlepšiť zasnežovanie. Treba však na to zmodernizovať „čerpačku“. V súčasnosti je možné lyžovať na plnej dĺžke, no nie plnej šírke svahu, práve kvôli nepriaznivým teplotám. Nebol kvôli tomu spustený ani detský vlek.

„Chceme spraviť obchvat spodného padáku. Taktiež dúfame, že sa nám podarí vymeniť vlek. Chceli by sme vyššiu kapacitu, ako aj väčší komfort či už pre deti alebo všetkých ostatných,“ vysvetľuje Sagan.

Budúci rok v Areáli Podbreziny plánujú vybudovať požičovňu lyží spolu s lyžiarskou školou.

Plánujú zasnežiť aj trate pre bežkárov. Pripravený je tiež plán bobovej dráhy. Stredisko by navyše mohli mimo lyžiarskej sezóny využívať aj nadšenci horskej cyklistiky a plánuje sa tu tak vznik „bajkparku“, dodal Dominik Sagan pre Startitup.