Príprava na prerobenie vleku.

Vlek na Podbrezinách čakajú zmeny. Z pevne zachytených kotiev o lano by sme chceli prerobiť vlek na modernejší, aby kotvy boli zhromažďované do zásobníka a z neho by odchádzali až po uchopení lyžiarom ako napr. vo Vyšnej Boci. SúčasnúTatrapomu F-12 v horizonte 2 rokov nahradí vlek Tatrapoma H-60. Naskytla sa možnosť do Lipt. Mikuláša doviesť vlek z Česka. Vlek sme demontovali v bývalom lyžiarskom stredisku v Jablonné nad Orlicí. Mesto v susedných Čechách sa ho rozhodlo demontovať kvôli nedostaku prírodného snehu a kvôli množstvu okolitých stredísk. Nakoľko ide o používaný starší vlek, cenovo bol priaznivý. Stredové stĺpy súčasného vleku ostanú, meniť sa budú prvé a posledné stĺpy, lano, viaceré kladky, kotvy… Modernizáciou sa zvýši prepravná kapacita osôb za hodinu, bezpečnosť a nakoľko kotvy budú v spodnej časti vleku v zásobníku a nie na lane, bude sa dať popod lano lepšie upravovať trať ratrakom. Na fotkách je partia našich chlapov demontujúcich vlek.

.

Je čas vyvetrať tátoša.

Prvý legálny singletrail v Liptovskom Mikuláši situovaný priamo nad mestom v lesoparku Háj-Nicovô. Flowtrail patrí medzi tie ľahšie, zvládnu ho aj menej skúsení bajkeri, ktorí si chcú zlepšovať svoju techniku. Bližšie sa s ním zoznámte v krátkom videu.

Kengura

Kengurapluska

V Austrálii je to bežný tvor, ktorého lovia pre mäso, na severe Slovenska nevídaná atrakcia. Kým medvedie laby a nekonečné čriedy vysokej zveri za dedinskými humnami tam už vzrušujú málokoho, kengura, ktorá sa od jesene potuluje popod Tatry, je miestna rarita. Na Slovensku i susednej Morave žije toto pre nás exotické zviera v niekoľkých kontaktných zoo, kde ho chovatelia pred mrazmi schovávajú do zateplených záhradných domčekov, inak by vraj neprežilo. Na Liptove však kengurí otužilec zvládol zimu vo voľnej prírode a trúfol si prejsť aj po zjazdovke, kde je dnes športové centrum Petry Vlhovej.

Viac sa dočítate v časopise Plus 7 dní, kde je aj krátke video.

Motivačné video do druhej sezóny

Medzi nami sa nájdu aj ľudia, ktorí sa pozrú na podbrezinský svah a zdá sa im strmý, preto radšej idú inam. OK, ale niekedy nie je na škodu vedieť sa lyžovať. Chlapci z videa vám ukážu, ako sa to má, ako sa naučili lyžovať.

Jarné prázdniny 2024

Jarne Prazdniny (2)

Nastal čas jarných prázdnin (stredoslováci 17 – 25.2.2024). Výstižný názov pre prázdniny vo februári, ktorý je pre lyžiarske strediská jarným mesiacom, aj keď by sa patrilo, aby bol ešte zimný. Zrána býva sneh tvrdší, po jedenástej mäkší – jarný. Cez prázdniny sa lyžuje každý deň od 9 – 16 hod. a aj večer ako obvykle. Lyžovačku si ešte treba užiť, čo viacerí pochopili a tešia sa. Nelichotivé sú predpovede počasia do budúcich dní. Aj keď je zima taká aká je, kto neváhal, zalyžoval si.

Podbrezinské fašiangy

Fasiangy04

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide,
kto nemá kožuška zima mu bude.

Fasiangy

2.
Ja nemám, ja nemám, len sa tak trasiem,
dajte mi slaninky, nech sa popasiem.

3.
Fašiangy, fašiangy, fašiangové časy,
jedni pijú, druhí jedia za stolom klobásy.

4.
Tuto nám nedali, tuto nám dajú,
tu koňa zabili, tu rebrá majú…

10.2.2024 zišli sme sa pri Bufete v lese na základe plagátovej výzvy, aby sme si pripomenuli tradície našich predkov. Blíži sa Popolcová streda. Je to deň, kedy sa končia fašiangy, bujaré sprievody i sýte jedlá a začína sa obdobie veľkého kresťanského pôstu. Jej termín pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Bol najvyšší čas na fašiangový pochod sídliskom Podbreziny. Po dedinách sa chodilo z domu do domu, no na veľkom sídlisku chodiť z bytu do bytu by dalo poriadne zabrať. Preto fašiangový pochod ľudí v maskách bol iba symbolický. Čert zo sprievodu síce chcel do pekla vziať okoloidúcich, no mali šťastie, neboli to zlí ľudia. Za bufetom boli aj čerti Krampusi. Krampus je mytologická bytosť z alpského folklóru, o ktorej sa hovorí, že 5.12. trestá deti aj únosom. Krampus do menších miest a dedín chodí aj v januári. My sme trochu ďalej od Álp, preto vo februári. Dôležité je, že ľudia prišli a bola dobrá nálada. Všetci v maskách mali možnosť na zjazdovke lyžovať zadarmo. Možnosť využili najmä deti.

Snowtubing a malý vlek

Img 20240128 114927

Aby bolo o zábavu postarané, do prevádzky sme spustili detský vlek. Pri ňom sme pre vás pripravili dráhu na snowtubing. Tento vlek a snowtubing môžu využívať deti aj dospelí na vlastnú zodpovednosť. Malý vlek je pre ľudí zadarmo. Pri lyžovaní sa vleku stačí chytiť alebo väčších potiahne za nohu. Nafukovacie kolesá snowtubingu sa pripájajú k vleku za okrúhle očko, viď predposledný obrázok. Na konci vleku sa očko samo vypne.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní v Jasnej (20.- 21. januára 2024) 

Csm Title Dddcc8f722

Jasná privítala najlepšie lyžiarky sveta vrátane Petry Vlhovej. Najskôr bol v sobotu na programe obrovský slalom (1. kolo o 9.30 h, 2. kolo o 13.00 h), v nedeľu sa šiel slalom (1. kolo o 9.30 h, 2. kolo o 12.15 h).

Výsledky z 1. dňa: 1. Hectorová Sára (SWE), 2. Shiffrinová Mikaela (USA), 3.Robinsonová Alice (NZL), 4.Ljuticová Zrinka (CRO), 5.Stjernesundová Thea (NOR)…

Výsledky z 2. dňa: 1.Shiffrinová Mikaela (USA), 2.Ljuticová Zrinka, 3.Swenn Larssonová Anna (SWE), 4.Rastová Camille (SUI), 5.Meillardová Melanie (SUI)…

Petra v sobotňajších pretekoch štartovala s číslom 4. V úvode pretekov jej športové nasadenie prekazil pád so zdravotnými následkami. Poškodilo sa jej koleno, ktoré si vyžiada operačný zásah lekárov zo Švajčiarska. Dúfajme, že sa jej koleno uzdraví.

Orgnizátori podujatia odviedli kus dobrej roboty po všetkých stránkach usporiadania pretekov. Fanúšikov prišlo na preteky neúrekom, prepravovali sa autobusmi. Všetko klapalo. Počasie prialo.

Na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši bola mestská fanzóna Petry Vlhovej. Bolo plno do pádu Petry. Potom bolo menej ľudí.

Motto: „Koľko v Areáli Podbreziny natrénuješ, toľko akoby si na svetovom pohári našiel.“

Areál Podbreziny, športové centrum Petry Vlhovej