Singletrail na Háji Nicovô

singletrail

Bikeri sa majú na čo tešiť. V sobotu 3.6.2023 bude pre verejnosť oficiálne otvorený prvý legálny singletrail v lokalite lesoparku Háj Nicovô. O singletrail sa pričinili: OZ Fly High, Region Liptov a mesto Liptovský Mikuláš.

Bikeri začnú v sobotu 3. júna o 10:00 na štarte „Háj Flowu“ pri drevenej bráne (na lúke vedľa parkoviska pod pamätníkom) aj s ambasádorom, 6-násobným majstrom Slovenska a spoluautorom trate, Adamom Rojčekom.

Nech sa páči zúčastniť sa!

Aplikácia „Objav Lesopark“

objavlesopark

Návštevníci lesoparku Háj Nicovô majú možnosť si stiahnuť bezplatnú aplikáciu „Objav Lesopark“. Aplikácia vám interaktívnou formou virtuálnej envirovýchovy priblíži faunu a flóru lesoparku. Poznávanie lesoparku prebieha pomocou vzdelávacích materiálov a kvízových otázok, ktoré budú po absolvovaní trasy vyhodnotené. Ak nemáte jeden z novších mobilov, aplikáciu si pri 3 ročnom či staršom mobile nestiahnete, autor to až tak úplne nedotiahol.

Aplikácia obsahuje aj vzdelávací materiál vo forme digitálnej brožúry o rastlinách a živočíchoch.

DIGITÁLNA BROŽÚRA

QR kódy na stiahnutie aplikácie a viac informácií sa dočítate na: https://www.envirohaj.sk/aplikacia-lesopark-haj-nicovo/

STIAHNITE SI Z OBCHODU PLAY

STIAHNITE SI Z APP STORE

Tip na bicyklovanie

cropped-IMG_20220528_121222.jpg

Okruh: Bufet v lese – mestský cyklochodník – Ondrašová – Bobrovec – Trstené – Smrečany – Veterná Poruba – Bufet v lese.

Jar je obdobie, kde svet hrá rôznymi pestrými farbami. Preto ak vykukne slnko a nefučí, treba vytiahnuť bicykel a vymyslieť trasu. Ako tip na nenáročnú cyklistiku dávame do pozornosti trasu, ktorá je vhodná pre MTB aj trekingové bicykle. Domorodci môžu začať bicyklovať rovno z domu. Vzdialenejší si môžu odparkovať auto pri Bufete v lese – mestská časť Lipt. Mikuláša – Vitálišovce za sídliskom Podbreziny. Od parkoviska sa ide dolu sídliskom k prvému mostu, potom po pravej strane potoka Smrečianka cyklotrasou až k sútoku Smrečianky a Váhu. Cyklotrasou popri Váhu k Lipt. Mare. Cyklochodník končí v Lipt. Ondrašovej po prejdení lúžneho lesa. Z Ondrašovej do Bobrovca sa človek autám nevyhne, ale premávka nie je hustá. V Bobrovci za hostincom Slovan a obecným úrádom sa odbočí do Trsteného. V Trstenom sa na konci cesty odbočí doľava na cyklotrasu Tstené – Smrečany popod Trstenský diel do Smrečian. Tento úsek je po poľnej ceste. Najprv do kopca, potom po rovinke a do Smrečian z kopca. Ak by sa energia minula, zo Smrečian je ku bufetu 3km dolu kopcom po asfalte. Ak by bolo dosť síl, treba prekonať ešte 2 prevýšenia do Veternej Poruby po asfaltovej cyklotrase a z Veternej Poruby dolu kopcom na sídlisko Podbreziny a ponad sídlisko k Bufetu v lese. Trasa je dlhá 23km, stúpanie aj klesanie 402m. Mapku trasy, pozrite si tu.

 
 

Skialpinistická sezóna sa chýli ku koncu

IMG_20220326_111419_3

Hory sa stále belejú. Sneh napadal vo vyššívh polohách. Lyžiarske strediská v nižších polohách sezónu ukončili. Jasná a Vysoké Tatry ešte zasnežujú. Ale aj na pásoch sa  dá skialpovať. Najbližšie nášmu stredisku sú terény Západných Tatier v Žiarskej doline. V Západných Tatrách sa kvôli ochrane prírody môže skialpovať do 15. apríla vrátane a v Nízkych Tatrách do 30. apríla. 2023. Lavínovú situáciu si pozrite tu. Ak by ste nemali skialpinistickú výstroj, dá sa požičať cestou do Žiarskej doliny v Okoličnom viď www.skialp-rental.com. Na Veľkú noc bol sneh od 3km cesty k Žiarskej chate. Nad chatou je kvalitného snehu dosť. Nech sa páči pozrieť niekoľko motivačných fotiek zo Žiarskej doliny. Ide o okruh popod Baníkov, popri Lúčnom sedle na Terasu pod Smutným sedlom (fotky sú z minulého roku).

 

Pozvánka na prechádzku

IMG_20210804_115355~2

Koniec zimnej sezóny je tu. Lyžiarom ďakujeme za priazeň a tešíme sa na ďaľšiu zimnú sezónu. Príroda sa začína prebúdzať, aby mohla potešiť milovníkov prechádzok. Na kratšie prechádzky je ako stvorená lokalita Háj Nicovô. Do pozornosti dávame pozvánku na okruh: Bufet v lese, pešou zónou cez sídlisko Podbreziny popri potoku Smrečianka, kde si nemožno nevšimnúť kačky, popri železnici napojením sa na chodník resp. bežeckú trasu Petry Vlhovej,  chodníkom Michala Martikana a Petry Vlhovej od storočného topoľa k ihrisku pre deti (kyslíkový výbeh cca 800m s prevýšením 120m) a chodníkom M. Martikana k pamätníku. Od vojnového pamätníka chodníkom popri vleku k Bufetu v lese.

Boje o mesto a význam Hája Nicovô

P1170652

Aby sa nezabudlo. Ku koncu 2. svetovej vojny, práve v jarných dňoch až do 4. apríla 1945 prebiehali 62 dní trvajúce ťažké boje o mesto Liptovský Mikuláš.  Vyžiadali si po bojoch o Duklu najviac životov čs. vojakov. Dôležitými bodmi sa stali kóty 748 Háje a 729,4 Nicovô (Háj Nicovô). Kto mal pod kontrolou Háj Nicovô, ten ovládal Liptovský Mikuláš.

Za oslobodenie Liptovského Mikuláša pred fašistami zaplatilo životmi 4563 československých a sovietskych vojakov. Na  Háji Nicovô, najväčšom cintoríne československých vojakov,  je pochovaných 1368 príslušníkov 1. československého armádneho zboru formovaného v ZSSR a partizánov z Liptova a Oravy. Sovieti, ktorí padli v boji o mesto, boli pochovaní v Žiline na vojnovom cintoríne Bôrik.

Kto chce mať prehľad o vojskách, čítajte tu.

Na Háj Nicovô sa dá najrýchlejšie dostať autom alebo pešo chodníkom Martina Martikána. Najkratšia, v úvode strmá trasa pre peších,  je popri lyžiarskom vleku. Počas lyžovania sa najrýchlejšie na Háj Nicovô dá vyviesť vlekom.

Fotky sú z rekonštrukcie bojov konaných 28. 3. 2015 v lokalite Hlinište medzi kótami 748 Háje a 729,4 Nicovô.

 

Jarné prázdniny 2023

IMG_20230302_144008

Od 27.2.2023 do 3.3.2023 si detváky mali možnosť užiť jarné prázdniny plným priehrštím. Slnko vyťahovalo z postelí nejedného školáka. Väčšina mala kvalitné žalúzie a nedali sa zlákať prírodnými lúčmi. Od počítača ani na krok. Tí, ktorí sa slnečnými lúčmi dali zlákať, mohli zažiť niečo viac ako virtuálnu realitu.  Ak sa na sídlisku viacerým podarilo zájsť na kopec Háj Nicovô, mohli vidieť ako vyzerajú kopce Západných Tatier a z Vysokých Tatier Kriváň v plnej kráse. Lyžovačka na kopci vie byť zábava a šantenie bude teraz počas vyučovania školákom – lyžiarom trochu chýbať. Našťastie večerné aj víkendové lyžovačky pokračujú ďalej. Popri deťoch nechýbali ani dospeláci. Prázdniny si pripomeňme aspoň niekoľkými fotkami.

 

Každodenné prázdninové lyžovanie

prazdninove_lyzovanie2023

Počas stredoslovenských prázdnin t.j. od 27.2.2023 do 5.3.2023 bude stredisko otvorené denne od 9:00 do 16:00 hod. Večerné lyžovanie bude ako obvykle. Otváracie hodiny bufetu tu.

Jazda dolu kopcom 26.2.2023.  Síce trochu rozstrasená, boli hrudky, triaslo mobil a nebol po ruke stabilizátor:

Pohár Liptova 25.2.2023

IMG_20230225_093407

Dňa 25.2.2023 sa v našom areáli uskutočnili lyžiarske preteky 3. kola o Pohár Liptova. Organizácie pretekov sa zmocnili Zväz slovenského  lyžovania v spolupráci s LK Opalisko Závažná Poruba a Športovým centrom Petry Vlhovej. Súťažilo 201 mladých pretekárov takmer z celého Slovenska. Kategórie:  mladší predžiaci, mladšie predžiačky, starší predžiaci, staršie predžiačky, mladší žiaci, mladšie žiačky, starší žiaci, staršie žiačky, juniori, juniorky, muži, ženy, masters A, B, C, superbaby. Súžažilo sa v disciplíne GSL Panel slalom (jazda na bránky obrovského slalomu s použitím slalomových lyži a bez použitia slalomových chráničov). Trať bola vytýčená použitím vnútorných tyčí bránok. Dve kolá kvôli nočnému dažďu a následne mäkšiemu terénu boli redukované na 1 kolo.  Nad pretekmi bdeli členovia horskej služby Západné Tatry – juh. Aj keď pády boli, obišli sa bez zranení. Víťazi boli ocenení ale ostatní boli tiež víťazi, lebo zvíťazili nad lenivosťou.